כתבת בדיקת אבהות בערוץ 2


    עובדה-תחקיר הבן האובד של משפחת בלקינד

    ורד פלדמן - אבא בהפתעה לאחר 30 שנה

    מחוברות - ננה שרייר מגלה את האמת

              location:


 1. ערכה חינם לביצוע בדיקת אבהות למטרות שקט נפשי
 2. בדיקת אבהות לצרכים משפטיים
 3. בדיקות DNA למטרות הגירה
 4. בדיקה לאימות קשרי אחים


You undergo DNA testing for important reasons. Would you choose a test that is low quality because it is inexpensive?
Learn More

שאלות נפוצותשאלה: מהי רמת הדיוק של בדיקת האבהות?

בדיקת האבהות המתבצעת ע"י "המרכז לאבחון DNA" מדויקת ב-100%.

 • מפרספקטיבה מדעית, בדיקות ד.נ.א נותנת סבירות של מעל 99% כי קיימים קשרים ביולוגיים. מצב זה מכונה "הכללה".

 • מפרספקטיבה מדעית, בדיקות ד.נ.א נותנת תוצאה של 100% המאשרת כי לא קיים קשר ביולוגי. מצב זה מכונה "שלילת האפשרות לאבהות".

שאלה: מי צריך לתת את הסכמתו לבדיקת אבהות?

על מנת להגן על פרטיות הציבור ועל זכויות אחרות בכל הקשור בדיקת ד.נ.א, קיים חוק הדורש קבלת הסכמה לבדיקה באופן הבא:

 • על מנת לערוך בדיקת ד.נ.א לאדם כלשהו, נדרשת הסכמתו של אותו אדם.

 • אם האדם הוא ילד (מתחת לגיל 18), על הורה או אפוטרופוס לתת את הסכמתו לבדיקה.

טפסי הסכמה יצורפו לערכת איסוף דגימות ה-DNA שתזמינו. פשוט חתמו על הטפסים, והבדיקה תתחיל. כאשר אתם בוחרים ב"מרכז לאבחון DNA" לצורך עריכת בדיקת ה-DNA שלכם, אתם יכולים להיות בטוחים כי מעבדתנו תעשה שימוש בדגימות ה-DNA רק לצורך הבדיקה שבקשתם. דגימות ה-DNA שלכם ותוצאות הבדיקה לא יימסרו לאף גורם אחר, אלא אם אתם או בית המשפט תדרשו זאת.

שאלה: מתי ניתן לערוך את הבדיקות?
 • את הבדיקות ניתן לערוך לפני לידת הילד באמצעות אחד משני תהליכים לאיסוף דגימות DNA: אמניוסנטזיס (מי שפיר) או CVS (סיסי שליה) .

 • ניתן לבצע את הבדיקות בזמן הלידה.

 • אדם בכל גיל יכול לעבור בדיקת DNA.

שאלה: כיצד אקבל את התוצאות?

תוצאות בדיקת ד.נ.א נשלחות 5-7 ימי עסקים ממועד קבלת הדגימות במעבדה. התוצאות מופיעות על גבי מסמך שיאמר לכם באופן ברור האם קיים או לא קיים קשר ביולוגי.

שאלה: האם יש צורך בדגימת דם לצורך בדיקת DNA?

לא. ניתן למצוא DNA בתאי הלחי שברוק, שנאסף מהפה באמצעות מקלון מיוחד.

שאלה: איך אדע שאני מבצע את איסוף דגימת ה-DNA כהלכה?

אין צורך לדאוג בקשר לטעויות. העניין היחיד הוא לוודא כי אתם אוספים מספיק תאים לצורך הבדיקה. כל עוד אתם אוספים דגימה מהאדם הנכון ושמים עליה תוית נכונה, אין אפשרות שתטעו באופן שישפיע על בדיקת ה-DNA.

שאלה: האם חובה לבדוק את האם לצורך השגת תוצאה מדויקת?

אנו מעודדים את השתתפות האם בביקת ה-DNA, מכיוון שהשתתפותה מספקת לנו מידע גנטי חשוב המאפשר ניתוח מהיר ופשוט יותר. עם זאת, אם הדבר אינו אפשרי, נוכל בכל זאת לערוך בדיקת אבהות ולהגיע לתוצאות ודאיות.

שאלה: מתי עלי לשלם ובאיזה אופן?

אם ברצונכם לשלם בזמן בו תשלחו אלינו את הדגימות, תוכלו לעשות זאת באמצעות המחאה או בכרטיס אשראי.

שאלה: מהי מטרתם של הדו"חות הנוספים?

בחלק מן המקרים נדרשים עותקים נוספים של הדו"ח עבור בני משפחה.

שאלה: האם ניתן לשלוח דגימות משתי ארצות שונות לצורך אותה בדיקה?

כן, לעיתים קרובות מבצעים לקוחותינו חלק מהבדיקה בארץ אחת ואת החלק השני בארץ אחרת. במקרה כזה, אנא בקשו שבדיקה בעלת מספר סידורי זהה תישלח לשני המקומות.

שאלה: מהו המקלון לאיסוף הדגימות?

המקלון לאיסוף הדגימות נראה כמו מקלון ארוך עם צמר גפן בקצה. ראש המקלון נוקשה יותר מראשו של מקלון צמר גפן רגיל. הדבר מאפשר שפשוף קל של תאי הלחי המצויים על פני השטח. המקלון כלול בערכת איסוף הדגימות.

שאלה: האם איסוף הדגימות אינו מכאיב?

כן. ערכת בדיקת ה-DNA כוללת מקלונים לאיסוף דגימות מהפה. את המקלון משפשפים על חלקה הפנימי של הלחי על מנת לאסוף תאי לחי אשר כוללים DNA. אין צורך במחטים, והתהליך אינו כואב ואינו חודרני.

שאלה: האם קיים הבדל ברמת הדיוק כאשר לא משתמשים בדגימת דם?

כלל וכלל לא. ה-DNA המצוי בתאי הלחי שלכם או בשורשי השערות הוא אותו DNA המצוי בדם. אין הבדל ברמת הדיוק של בדיקת ה-DNA כאשר משתמשים בסוג דגימה זה או אחר.

שאלה: האם אוכל להשתמש במקלוני צמר גפן שנרכשו בבית מרקחת?

לא. מקלונים אלה עשויים מצמר גפן, ואילו המקלונים של "המרכז לאבחון DNA" עשויים מדקרון. זהו חומר שונה המסייע באיסוף DNA רב יותר לצורך ניתוחו.

שאלה: מתי פג תוקפן של דגימות הרוק המכילות DNA?

אם מאפשרים למקלונים להתייבש, סביר להניח שהדגימות יהיו תקינות. למרות שלא ניתן להבטיח שניתן יהיה להשתמש בדגימה, אין לה מבחינה טכנית תאריך תפוגה. אם אוטמים את הדגימות ולא מאפשרים להן להתייבש, קיים סיכוי רב יותר שיתפתח על המקלונים עובש שיהרוס את הדגימות.

שאלה: מהו "המאגר הגנטי"?

המאגר הגנטי הוא כל המידע הגנטי הקיים באוכלוסיה ויכול לעבור באופן פוטנציאלי לאדם מסוים. כל אדם מקבל מחצית מהמידע הגנטי שלו מאימו ומחצית מאביו. ע"י כך שבודקים אם, ילד ואב פוטנציאלי בבדיקת אבהות, נוכל לדעת מהו המידע הגנטי שהגיע אל הילד מאימו הביולוגית. המחצית השנייה של המידע הגנטי חייבת הייתה להגיע מהאב. ע"י השוואת תבנית ה-DNA של הילד לתבנית הקיימת אצל האב, נוכל לקבוע האם האב הפוטנציאלי הוא אביו הביולוגי של הילד.

שאלה: כיצד משתמשים בסטטיסטיקה בבדיקת האבהות?

לגבי כל אב פוטנציאלי, ההנחה המוקדמת לפני הבדיקה היא כי הסבירות להיותו האב היא 50%. אינדקס האבהות (PI) לכל מרכיב של הבדיקה הוא יחס בין שני מספרים, והוא מוגדר בתור הסבירות לכך שהאב הפוטנציאלי תרם לילד את ה-DNA חלקי הסבירות כי גבר אקראי תרם לו את ה-DNA. לאחר מכן מכפילים את ערכי ה-PI של כל מרכיבי הבדיקה זה בזה, ומקבלים "אינדקס אבהות משולב" (CPI). הסבירות לאבהות (POP) מוגדרת בתור 1 / (1 +1/CPI), ומכפילים אותה במאה על מנת לקבל אחוז. אם תבנית ה-DNA של אב פוטנציאלי אינה מתאימה לזו של הילד, ה-PI של אותו מרכיב בבדיקה יהיה אפס.

שאלה: מהו אינדקס האבהות (PI-Paternity Index) וכיצד קובעים אותו?

אינדקס האבהות (PI) מציין את הסיכויים לכך שאב פונציאלי בעל רצף גנטי מסוים התואם לזה של הילד הוא אביו הביולוגי של הילד שנבדק. תדירות הופעתו של כל רצף גנטי תלויה בגזע הספציפי אליו משתייך האב הפוטנציאלי. שכיחותם של רצפים גנטיים משתנה מגזע לגזע, ולכן ידיעת הגזע שאליו משתייך האב הפוטנציאלי חשובה לצורך הניתוח הסטטיסטי. קיימים מאגרי נתונים עבור הגזע הלבן, השחור, ההיספני והאסייתי. אם הגזע אינו ודאי, נשתמש ב-PI הנמוך ביותר מתוך כל הגזעים הקיימים במאגרים. זוהי גישה שמרנית לחישוב הסבירות לאבהות (POP). תדירות הופעתו של רצף גנטי מסוים נקבעת ע"י כמות האנשים באותו מאגר נתונים שלהם רצף גנטי כזה, חלקי מספר האנשים הכולל באותו מאגר נתונים. התוצאה משמשת לצורך חישוב ה-PI.

שאלה: מה קורה בבדיקה גנטית כאשר מוצא הנבדק משני גזעים שונים?

אם מוצאכם משני גזעים שונים או מגזע שאין עבורו מאגר נתונים, החישובים נערכים על בסיס שני הגזעים (לדוגמה תדירויות הופעת הרצף הגנטי בגזע הלבן ובגזע השחור). נעשה שימוש ב-PI הנמוך ביותר עבור כל מרכיב של הבדיקה על מנת לחשב את "אינדקס האבהות המשולב" (CPI) ואת ה-POP. לכן ה-POP שיתקבל הוא הערך השמרני ביותר.

שאלה: מהי מוטציה גנטית וכיצד היא משפיעה על בדיקת האבהות?

גנים מורכבים מארבעה חומרים כימיים (נוקלאוטידים) שנקראים אדנין, ציטוזין, גואמין ותימין. הסדר בו מסודרים הנוקלאוטידים קובע את הרצף הגנטי. במוטציה, אחד או יותר מאותם נוקלאוטידים משתנים או חסרים ברצף הגנטי. אצל כל אדם העובר בדיקת DNA יכולה להופיע מוטציה. אם המוטציה מופיעה בחלק מן ה-DNA המשמש לבדיקה, לא תהיה התאמה של התוצאות בין הילד והאם או בין הילד והאב הפוטנציאלי. התוצאה תהיה שלילה של הקשר הביולוגי במרכיב אחד של הבדיקה, אבל שני האנשים יתאימו ביניהם בכל שאר מרכיבי הבדיקה. כאשר יש חשד למוטציה, משתמשים במרכיבי בדיקה נוספים על מנת לאשר כי מדובר במוטציה ולא במצב השולל את הקשר הביולוגי. חישוב ה-PI וה-POP כולל בתוכו את המוטציה באותו מרכיב של הבדיקה. את שלילת הקשר הביולוגי מאשרים לאחר שרואים שתי אי התאמות.

* בדיקות סטנדרטיות נמשכות 7 עד 10 ימים. אם מתגלה מוטציה, הדבר יעכב את הבדיקה עד 4 ימי עסקים נוספים.

שאלה: אילו אופציות לבדיקות DNA קיימות אם האדם הרלוונטי נפטר או אינו בסביבה?

ישנן מספר אפשרויות. אם האדם נפטר, ייתכן שקיימת בדיקת DNA שנשמרה וניתן להשתמש בה, במידה שנערך ניתוח שלאחר המוות וחוקר מקרי המוות שמר את הדגימות. ייתכן כי קיימת דגימה שניתן להשתמש בה אם לפני הפטירה נלקחו רקמות מהגוף לבדיקה ע"י בית החולים או המעבדה.

בבריטניה, בתי חולים שומרים על דגימות אלה לפרקי זמן ארוכים למדיי, ומנהל העיזבון יכול לבקש את הדגימה לצורך עריכת בדיקה נוספת. אם לא קיימות דגימות, בני משפחה כגון הוריו, אחיו וילדיו של הנפטר יכולים להגיש דגימות DNA לצורך ניתוח ה-DNA בדרכים שונות.

שאלה: כיצד יכולות בדיקות DNA לסייע בהגנה על צוואות ועזבונות או לקרוא עליהם תיגר?

ניתן לבצע בדיקות DNA על מנת לקבוע האם קיימים קשרים ביולוגיים כאשר גורם כלשהו קורא תיגר על צוואה. ניתן לבדוק את הרצפים הגנטיים לפני המוות על מנת שתוצאות בדיקת ה-DNA תהיינה מוכנות בכל מקרה בו יקרא מישהו תיגר על הצוואה על בסיס של קשרים ביולוגיים בלתי מזוהים. שיטה זאת נמצאת בשימוש בעיקר אצל אנשים מפורסמים או עשירים, או כאלה החוששים כי מישהו יקרא תיגר על רצונם לאחר מותם. בדיקות שלאחר המוות, שחזור גנטי, בדיקות סבאות ובדיקות לאימות קשרי אחים יכולים גם הם להיערך על מנת לקבוע האם קיימים קשרים ביולוגיים.

שאלה: במה כרוך שחזור גנטי, ומי צריך להיבדק?

אם אחד הגורמים נפטר או אינו בסביבה, בני משפחה אחרים יכולים לתרום דגימת DNA על מנת לסייע בשחזור ה-DNA של האדם הרלוונטי. מספר בני משפחה דרושים למטרה זאת, לרבות הורים, אחים או אחים למחצה, או ילדים של האדם הרלוונטי. עלות השחזור הגנטי תלויה במספר בני המשפחה שיכולים להיבדק. "המרכז לאבחון DNA" ישמח לסייע בכל שאלה בהקשר לשחזור גנטי בטלפון.

שאלה: מהי בדיקת סבאות?

הסבא והסבתא מהווים אפשרות מצוינת לבדיקת DNA אם אין אפשרות לבדוק את ההורה הפונציאלי. הסבא והסבתא תרמו את כל הגנים לבנם או בתם, ההורה הפוטנציאלי. לכן ההתאמה בין הסבא והסבתא לבין הנכד תהיה בדיוק כמו התאמתו של ההורה הפוטנציאלי.

שאלה: במה כרוכה בדיקה לאימות קשרי אחים?

אם לא ניתן לבדוק את האב הפוטנציאלי, אך יש לו ילדים הידועים כשלו, ניתן לבדוק ילדים אלה יחד עם הילד הרלוונטי על מנת לקבוע האם הם אחים או אחים למחצה. אימם או אימותיהם של הילדים שייבדקו תתבקשנה גם הן לתרום דגימת DNA אם הדבר אפשרי.

שאלה: כיצד משתמשים בבדיקות DNA במקרים של אימוץ?

בקשות לביצוע בדיקות אבהות על מנת לזהות בדייקנות את האב הביולוגי הופכות להיות נפוצות יותר ויותר בקרב אנשי מקצוע בתחום האימוץ על מנת לשפר את תהליך המסירה לאימוץ. על אף שתהליכי המסירה לאימוץ שונים במקומות שונים, המאמץ לאתר את האב הביולוגי לפני המסירה, לצורך ויתור על אבהותו, הופך ליותר ויותר חשוב מאז פרסומם של מקרים שונים כגון התינוק ריצ'רד. בדיקת האבהות משמשת כהוכחה לכך שהאב הביולוגי המדויק אכן אותר ומשתתף בתהליכי מסירת הילד לאימוץ.

התקדמות הרפואה במציאת הסיבות הביולוגיות למחלות קשות מעודדת אף היא את הצורך לזהות את האב הביולוגי. כאשר האב הביולוגי אינו ידוע, מחצית מהמידע הרפואי על הילד אינו ידוע, וייתכן שלא ניתן יהיה לאתרו במועד מאוחר יותר כאשר יהיה בו צורך.

שאלה: מתי יש צורך בבדיקת אימהות?

בדומה לבדיקת אבהות, האם הפוטנציאלית נבדקת יחד עם הילד הרלוונטי. מקרים שהתפרסמו לאחרונה של תינוקות שהוחלפו בלידתם מצריכים יישום של נהלים מתאימים כאשר הדבר מתרחש. ע"י השוואת תבנית ה-DNA של הילד לזאת של האם הפוטנציאלית, ניתן לקבוע אם האם הפוטנציאלית היא אימו הביולוגית של הילד.


 

בדיקות אבהות   |    שירותי בדיקות DNA    |    שאלות נפוצות    |    אודות החברה   |    יצירת קשר   |    עמוד ראשי